Rozhledna Velká Deštná

29.06.2021

Každé pohoří má svůj nejvyšší kopec a v případě Orlických hor je to Velká Deštná. Není to zrovna nějaký špičatý velikán, ale jak je pro Orličky charakteristické, pěkný oblý kopec. 

Údělem nejvyššího kopce je snášet na svém hřbetě turisty, pro které je něco jako plástev medu pro medvěda po zimním spánku. Všichni chtějí na tu nejvyšší horu a Velká Deštná jim to nedělá těžké. Ze sedla Šerlich vede téměř až na vrchol asfaltová silnice, a tak po čtyřech kilometrech mírného stoupání si můžete tento vrchol odškrtnout a přímo seshora vyhlížet další. 

K tomu, abyste pěkně viděli na další cíle, nebo prostě jen tak do kraje a na hřebeny Orlických hor, je na vrcholu postavená rozhledna. Starou rozhlednu stlučenou z hrázek a připomínající spíše myslivecký posed nahradila v roce 2019 nová, o dost vyšší a sofistikovanější konstrukce. Díky skvělé práci architektů zdobí vrchol vysoký 1115 m. n. m. ocelová konstrukce pokrytá dřevěným pláštěm s vyhlídkovou plošinou na vrcholu a posezením u vstupu na schodiště. Rozhledna se stala ihned velice oblíbenou a zvýšila návštěvnost tohoto místa. Nedaleko vrcholu je srub horské služby, kde můžete najít útočiště při špatném počasí. I ten prošel kompletní rekonstrukcí. Na vrchol nevede pouze asfaltová cesta, ale třeba i trochu příkřejší turistická cesta z Luisina údolí, po které se dá jít i v zimě na skialpech.  

Velká Deštná stojí za návštěvu, ať už vyrazíte přímo za rozhlednou nebo půjdete kolem po hřebenovce či Jiráskově cestě. Napsal a vyfotil: Pavel Kovaříček 

© 2022 Krása a životní styl podle Hanky. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!